| Škoda TechWeb https://mx01.skoda-techweb.cz/forum/ |
|
| Světla favorit - nestandardní úpravy zapojení https://mx01.skoda-techweb.cz/forum/viewtopic.php?f=9&t=4928 |
Stránka 1 z 2 |
| Autor: | Vít [ 22.5.07, 19:01 ] |
| Předmět příspěvku: | Světla favorit - nestandardní úpravy zapojení |
Možná to byl dřív nějaký zákon, nevím, ale u favorita nelze současně s dálkovými světly svítit i mlhovkami. (Bavme se jen o předních, zadní mě v tuhle chvíli nezajímají). Je tam nějaká blokace, tu bych hrozně rád odstranil. Dál mají moderní auta pěkný systém, že když jedou, zastaví a chcípnou motor, zhasnou tlumený a zůstanou svítit parkovačky. Samozřejmě v případě, že řidič nepoužije patřičné vypínače. To bych naopak rád doplnil. Zkoumal už někdo něco z toho? Nechce se mi to celé měřit a vymýšlet od nuly. |
|
| Autor: | ventYl [ 22.5.07, 19:06 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Světla favorit - nestandardní úpravy zapojení |
Vít Široký píše: Možná to byl dřív nějaký zákon, nevím, ale u favorita nelze současně s dálkovými světly svítit i mlhovkami. (Bavme se jen o předních, zadní mě v tuhle chvíli nezajímají). Je tam nějaká blokace, tu bych hrozně rád odstranil. Dál mají moderní auta pěkný systém, že když jedou, zastaví a chcípnou motor, zhasnou tlumený a zůstanou svítit parkovačky. Samozřejmě v případě, že řidič nepoužije patřičné vypínače. To bych naopak rád doplnil. Zkoumal už někdo něco z toho? Nechce se mi to celé měřit a vymýšlet od nuly. to s tym vypinanim tlmenych pri chcipnuti motora resp. behom iba na parkovacky by sa dalo zrejme pomerne lahko za pomoci tyristorov doplnit a nebolo by to ani drahe (jeden tyristor za 30 SkK spina trvale vykony okolo 16kW). Mozno aj nejako jednoduchsie, za 2 dni mam skusku z elektrotechniky, tak vobec nemam chut nad tym rozmyslat :) a s tymi mlhovkami je to tusim este stale tak, ze to musi byt blokovane tak, aby predne neslo pustit bez zadnych a nesmie sa to dat ako celok spustit spolu s dialkacmi (aj ja som to mal tak, takze ked som zabudol zapnute mlhovky a prepinal tlmene - dialkove, tak zadok blikal). existuje na to oficialne zapojenie pre S742. ono je to inac vcelku logicke, pretoze ked je vonku poriadne mlieko a nabombujes to do hmly z vysky hlavnych svetlometov, neuvidis pred sebou nic. A hmlovky sa mimo hmly pouzivat nesmu. |
|
| Autor: | Martin [ 22.5.07, 19:11 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Mám sice 120, ale mělo by to být skoro stejné. Mlhovky jsou přes vypínač zapojeny právě na pojistku tlumených světel, takže jdou rozsvítit jen s tlumenýma. Já jsem si na přední mlhovky dal třípolohový vypínač - jedna poloha je vypnuto, další je připojení relátka přes pojistku parkovaček a poslední přes pojistku tlumených. Takže na jednu polohu to svítí tak jak má (jen při tlumených) a na druhou to svítí pořád (pokud jsou zapnuta světla). Takže stačí, když přepojíš drát od vypínače z tlumených na parkovačky. |
|
| Autor: | Vít [ 22.5.07, 19:14 ] |
| Předmět příspěvku: | |
na tyristory nehraju, nemíním se zabývat nějakým polšným spojem a podobnými hovadinami, to bych si mohl rovnou navrhnout řídící komfortní řídíci jednotku palubní elektroniky favorit. Myslím si spíš na nějaké relé a pár drátů. K mlhovkám: např Fabie umožňuje bez nejmenších potíží spustit nejprve přední mlhovky (poku je má) a až po nich zadní - nebo zadní nespustit. Dál je tam normálně možné svítit dálkovými i mlhovými světly současně. V tomhle případě mě je taky uplně jedno, co je v zákoně napsané nebo není, chci si mlhovkou přisvítit do dálkových když není mlha, pěkně osvítí prostor před autem, který je jinak při zapnutých dálkových světlech dost tmavý, protože nesvítí vlákno pro tlumený světlomet. Do mlhy si skutečně dálkovým světlem svítit nebudu. |
|
| Autor: | Vít [ 22.5.07, 19:15 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Martin píše: Mám sice 120, ale mělo by to být skoro stejné. Mlhovky jsou přes vypínač zapojeny právě na pojistku tlumených světel, takže jdou rozsvítit jen s tlumenýma. Já jsem si na přední mlhovky dal třípolohový vypínač - jedna poloha je vypnuto, další je připojení relátka přes pojistku parkovaček a poslední přes pojistku tlumených. Takže na jednu polohu to svítí tak jak má (jen při tlumených) a na druhou to svítí pořád (pokud jsou zapnuta světla). Takže stačí, když přepojíš drát od vypínače z tlumených na parkovačky. to je rozumný nápad, když v tom nebude zlobit něco dalšího, tak to tak udělám |
|
| Autor: | Martin [ 22.5.07, 19:40 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Ve 120 je to tak, že nejdřív se na jednu polohu zapnou parkovačky a na druhou tlumený nebo dálkový. Pokud to máš taky tak, tak by stačilo mezi tento vypínač a svorkovnici Lucase připojit relátko, které se zapne při zapnutém zapalování. Tím pádem budou svítit, jen když budeš mít zapnutý parkovačky + tlumený nebo dálkáče + zapnutý zapalování. Po vypnutí zapalování budou svítit jen parkovačky. Pokud bys chtěl rozsvítit ještě tlumené, tak bys musel dát ještě jeden vypínač, který by na to relátko přes diodu přivedl trvalé plus. Snad si to pochopil, jestli ne, klidně se ptej. |
|
| Autor: | Nepér [ 22.5.07, 20:02 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Ve starší pojistkovce je relé mlhovek zapojený tak, aby se při rozsvícení dálek vypnulo, stačí mu přehodit jeden kontakt. Prostě se to vyndá (pojistkovka) a drát se připájí někam jinam. Já jsem to chtěl taky udělat, ale zapojil jsem mlhovky podle origo schématu a ejhle, ono je to nevypíná... takže zapojení pojistkovky nějak neodpovídalo... Jinak by to mělo fungovat takhle: -přední mlhovky jdou rozsvítit pouze, svítí li přední obrysová světla, při rozsvícení dálek to zhasínat nemusí -zadní mlhovky jdou rozsvítit pouse současně s předními tlumenými nebo mlhovými světly u starší pojistkovky zadní mlhovky zhasnou, když se přepne na dálkový (protože jdou přes relé tlumených, která zhasnou), stačí opět přehodit v autě jeden drát |
|
| Autor: | Vít [ 22.5.07, 20:04 ] |
| Předmět příspěvku: | |
ono to bude asi trochu složitější... favorit má jeden vypínač na parkovačky, další vypínač na tlumený. Jinak je funkce asi stejná jako u 120. Jenže, aby to nebylo tak jednoduchý, mám tam ještě denní svícení, tedy po zapnutí zapalování svítí tlumený světla, při startu motoru zhasnou, po zastavení motoru zhasnou, ale s denním svícením nejdou pustit dálkový, tedy když je tma, světla zapnu vypínačem a pak to už jede. No a občas mi chvilku trvá, než je po zastevní motoru vypnu rukou, než si vzpomenu. |
|
| Autor: | Nepér [ 22.5.07, 20:06 ] |
| Předmět příspěvku: | |
bóže, já bych tyhle voloviny vyházel |
|
| Autor: | Vít [ 22.5.07, 20:06 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Nepér píše: Ve starší pojistkovce je relé mlhovek zapojený tak, aby se při rozsvícení dálek vypnulo, stačí mu přehodit jeden kontakt. Prostě se to vyndá (pojistkovka) a drát se připájí někam jinam. Já jsem to chtěl taky udělat, ale zapojil jsem mlhovky podle origo schématu a ejhle, ono je to nevypíná... takže zapojení pojistkovky nějak neodpovídalo... Jinak by to mělo fungovat takhle: -přední mlhovky jdou rozsvítit pouze, svítí li přední obrysová světla, při rozsvícení dálek to zhasínat nemusí -zadní mlhovky jdou rozsvítit pouse současně s předními tlumenými nebo mlhovými světly u starší pojistkovky zadní mlhovky zhasnou, když se přepne na dálkový (protože jdou přes relé tlumených, která zhasnou), stačí opět přehodit v autě jeden drát |
|
| Autor: | Vít [ 22.5.07, 20:08 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Nepér píše: bóže, já bych tyhle voloviny vyházel |
|
| Autor: | Nepér [ 22.5.07, 20:10 ] |
| Předmět příspěvku: | |
No jo, mám taky automatiku, ale jen na normální světla. |
|
| Autor: | Šemik [ 23.5.07, 10:06 ] |
| Předmět příspěvku: | |
Já mám sice 743 ale mám to takto: na ovládačku relé mlhovek mám přes vypínač (ten před řadící pákou s modrou kontrolkou) plus z ovládačky relé dálkových světel |
|
| Autor: | ventYl [ 23.5.07, 10:30 ] |
| Předmět příspěvku: | |
s tym obrovskym obrazkom to snad nemyslis vazne ;) |
|
| Autor: | Šemik [ 23.5.07, 10:31 ] |
| Předmět příspěvku: | |
ventYl píše: s tym obrovskym obrazkom to snad nemyslis vazne Jakým? |
|
| Stránka 1 z 2 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|